Za každým produktem stojí člověk. Přečtěte si příběh našeho hospodářsví

Splněný dětský sen - příběh jednoho farmáře a jeho rodiny

Statek byl mým dětským snem, i když cesta k němu nebyla přímá. Na jedné straně jsem od malinka tíhnul k přírodě, všemu živému a zvláště k hospodaření (přírodu v rukách hospodáře jsem vnímal od mala jako materiál v rukách řemeslníka či až umělce). Udivovala mě propojenost a sounáležitost všeho v ní. Z druhé strany jsem byl spíše neduživé dítě se spoustou nemocí a lékaři mi na základě tehdejšího vědění zakazovali právě kontakt s přírodou. Tudíž když přišlo na výběr povolání, jakkoli jsem měl jasno, nebylo mi to dovoleno - prý pro mé dobro.

Po letech strávených protloukáním se životem a světem jsem narazil na bio, tedy svět, kde se místo prachu, roztočů a alergenů omezuje chemie. Moje kondice se začala zlepšovat a můj životní sen potlačovaný realitou horšího zdraví musel ven, tak jako když se uvolní stlačená pružina. Má žena, Jiřinka, se nechala strhnout mým snem také a tak jsme se vrátili ze světa zpět do naší krásné země a založili biohospodářství.

V počátcích bylo naší výhodou obrovské nadšení, slabší to však bylo se znalostmi, praktickými dovednostmi a ujasněním cílů. O materiálním zajištění a financování uvažovaných aktivit se taky příliš mluvit nedalo. V roce 2008 jsme koupili starou opuštěnou budovu určenou původně pro chov vepřů. Než se nám podařilo dokoupit sousední pozemek a dořešit ruzné úřední záležitosti, byli jsme půl roku bez elektřiny a rok bez tekoucí vody, kterou jsme si tehdy již s prvním dítětem nosili ze sto metrů vzdálené studny. Zprvu jsme se nastěhovali do vybíleného kotce po kanci, následně jsme se přesunuli do stavby našeho domku z hlíny a slámy. Pořídili jsme první čtyři ovečky, začali sadit zeleninu a vyrábět sýry, chovat slepice a husy. Přibyl velký foliovník, naplnil se zeleninou, vše ze zdálo na dobré cestě. Před sklizní ale přišla vichřice a vše zničila. Někde v té době jsme posbírali odvahu na pořízení naší první krávy. Po dlouhém zvažování jsme zvolili mléčné plemeno Jersey. Stádo se postupem času rozrůstalo a každý další pozitivní ohlas od našich zákazníků nás motivoval k ještě intenzivnější práci.

V roce 2011 jsme si uvědomili, že pokud nám má naše nadšení vydržet, je nutné sen přeměnit na jasnou vizi a tu na konkrétní plány a postupy. Rozhodli jsme se, že základ hospodářství budou mléčné (dojné) krávy a minimlékárna specializovaná na výrobky ze syrového mléka. Vše ostatní bude doplňovat, navazovat a podtrhovat to prvé. Začali jsme hledat, zkoumat, zkoušet - knihy, skripta, internet, návštěvy chovatelů a mlékařů u nás i v okolí. Ale také budovat, vytvářet a hledat - až jsme skončili v Dánsku. Z původně dánských dojnic jsme vychovali malé, ale geneticky velmi kvalitní stádo zvětšiny právě na dánské krvi. Nyní jsme členy Jersey klubu ČR a držiteli ocenění z národní výstavy. Při právě dokončované genotypizaci na A2 milk bylo naše stádo vyhodnoceno jako stádo s největšim počtem jedinců splňujících přísné hodnotící podmínky

Závěrem

Když jsme před lety poprvé kontaktovali státní správu a předestřeli jim naši vizi zpracování a prodeje syrového mléko a výrobků z něj, reakce byly vesměs velmi nedůvěřivé, nejčastěji jsme dostávali rady typu „Sežeňte si nějaký starší pastér a pak se ozvěte“. Nyní máme stavebně dokončenou dojírnu a první část minimlékárny a veterinární povolení pro prodej do provozoven hromadného stravování, škol, restaurací, a to i v zahraničí! Nejpřesvědčivějším argumentem byly výsledky naší práce a stovky testů našeho mléka a výrobků. Budeme rádi, pokud se i Vy zařadíte mezi naše spokojené zákazníky a podpoříte tak tradiční mikroregionální hospodaření a důvěru v místní chovatele. Společně tak můžeme obnovit sounáležitost a spětí s půdou a návrat k přirozeným lidským vazbám. Za jakýmkoliv produktem vždy stojí člověk.

Co všechno pro Vás v Bogarově ekologickém hospodářství s láskou připravujeme
Bio selské mléko
Bio tvarohová syrovátka
Bio šlehaná kyška
Bio sladká smetana
Bio smetanový sýr
Bio čerstvý tvaroh
Kakaový tvarohový krém Bogáček
Bio kysanka a další sezónní produkty
V Bogarově hospodářství věříme, že pokora a trpělivost, se kterou přistupujeme k přírodě, jsou nejlepšími předpoklady pro výrobu zdravých a chutných produktů.
Mléko a mléčné produkty z Bogarova hospodářství jsou zdravé a chutnají nesrovnatelně lépe!
Pro zasílání týdenní nabídky zdravých a chutných výrobků z Bogarova hospodářství vyplňte prosím formulář níže:
Vážení zákazníci, v současnosti dodáváme naše produkty pouze do Brna, Králova Pole na ulici Husitskou a do Líšně na ulici Jírovu. Výdej probíhá každé úterý v Králově Poli u tržního stolu č. 18 v době od 16:00 - 18:00 hod a v Líšni v době od 19:00 - 20:00 hod.
Děkujeme Vám za registraci a zájem o nabídku našich produktů, podívejte se, prosím, do své e-mailové schránky na zaslané informace!
Vyplňte, prosím, všechna políčka označená *. Emailová adresa musí mít správný formát.
Políčko o ochraně osobních údajů musí být zašrtnuto.
E-mail nebyl odeslán. Zkuste to, prosím, znovu.
Zadaný e-mail je již zaregistrován.