Za každým produktem stojí člověk. Přečtěte si příběh našeho hospodářsví
Splněný dětský sen - příběh jednoho farmáře a jeho rodiny
Statek byl mým dětským snem, i když cesta k němu nebyla přímá. Na jedné straně jsem od malinka tíhnul k přírodě, všemu živému a zvláště k hospodaření (přírodu v rukách hospodáře jsem vnímal od mala jako materiál v rukách řemeslníka či až umělce). Udivovala mě propojenost a sounáležitost všeho v ní. Z druhé strany jsem byl spíše neduživé dítě se spoustou nemocí a lékaři mi na základě tehdejšího vědění zakazovali právě kontakt s přírodou. Tudíž když přišlo na výběr povolání, jakkoli jsem měl jasno, nebylo mi to dovoleno - prý pro mé dobro.
Po letech strávených protloukáním se životem a světem jsem narazil na bio, tedy svět, kde se místo prachu, roztočů a alergenů omezuje chemie. Moje kondice se začala zlepšovat a můj životní sen potlačovaný realitou horšího zdraví musel ven, tak jako když se uvolní stlačená pružina. Má žena, Jiřinka, se nechala strhnout mým snem také a tak jsme se vrátili ze světa zpět do naší krásné země a založili biohospodářství.
V počátcích bylo naší výhodou obrovské nadšení, slabší to však bylo se znalostmi, praktickými dovednostmi a ujasněním cílů. O materiálním zajištění a financování uvažovaných aktivit se taky příliš mluvit nedalo. V roce 2008 jsme koupili starou opuštěnou budovu určenou původně pro chov vepřů. Než se nám podařilo dokoupit sousední pozemek a dořešit ruzné úřední záležitosti, byli jsme půl roku bez elektřiny a rok bez tekoucí vody, kterou jsme si tehdy již s prvním dítětem nosili ze sto metrů vzdálené studny. Zprvu jsme se nastěhovali do vybíleného kotce po kanci, následně jsme se přesunuli do stavby našeho domku z hlíny a slámy. Pořídili jsme první čtyři ovečky, začali sadit zeleninu a vyrábět sýry, chovat slepice a husy. Přibyl velký foliovník, naplnil se zeleninou, vše ze zdálo na dobré cestě. Před sklizní ale přišla vichřice a vše zničila. Někde v té době jsme posbírali odvahu na pořízení naší první krávy. Po dlouhém zvažování jsme zvolili mléčné plemeno Jersey. Stádo se postupem času rozrůstalo a každý další pozitivní ohlas od našich zákazníků nás motivoval k ještě intenzivnější práci.
V roce 2011 jsme si uvědomili, že pokud nám má naše nadšení vydržet, je nutné sen přeměnit na jasnou vizi a tu na konkrétní plány a postupy. Rozhodli jsme se, že základ hospodářství budou mléčné (dojné) krávy a minimlékárna specializovaná na výrobky ze syrového mléka. Vše ostatní bude doplňovat, navazovat a podtrhovat to prvé. Začali jsme hledat, zkoumat, zkoušet - knihy, skripta, internet, návštěvy chovatelů a mlékařů u nás i v okolí. Ale také budovat, vytvářet a hledat - až jsme skončili v Dánsku. Z původně dánských dojnic jsme vychovali malé, ale geneticky velmi kvalitní stádo zvětšiny právě na dánské krvi. Nyní jsme členy Jersey klubu ČR a držiteli ocenění z národní výstavy. Při právě dokončované genotypizaci na A2 milk bylo naše stádo vyhodnoceno jako stádo s největšim počtem jedinců splňujících přísné hodnotící podmínky
Závěrem
Když jsme před lety poprvé kontaktovali státní správu a předestřeli jim naši vizi zpracování a prodeje syrového mléko a výrobků z něj, reakce byly vesměs velmi nedůvěřivé, nejčastěji jsme dostávali rady typu „Sežeňte si nějaký starší pastér a pak se ozvěte“. Nyní máme stavebně dokončenou dojírnu a první část minimlékárny a veterinární povolení pro prodej do provozoven hromadného stravování, škol, restaurací, a to i v zahraničí! Nejpřesvědčivějším argumentem byly výsledky naší práce a stovky testů našeho mléka a výrobků. Budeme rádi, pokud se i Vy zařadíte mezi naše spokojené zákazníky a podpoříte tak tradiční mikroregionální hospodaření a důvěru v místní chovatele. Společně tak můžeme obnovit sounáležitost a spětí s půdou a návrat k přirozeným lidským vazbám. Za jakýmkoliv produktem vždy stojí člověk.